Kdy ho potřebuji a kdo mi ho udělá?
1) Tržní odhad – odhad ceny před prodejem
Uvažujete o prodeji své nemovitosti? Pokud ano, pak je pro Vás důležité nastavit správnou prodejní cenu. Jestli si někdo myslí, že se stačí podívat do nabídky inzerované například na realitních portálech, pak je na omylu. Jen realitní makléř, který se na trhu pohybuje již více let, má za sebou již více úspěšných realizací, má přístup k cenovým mapám, má kolem sebe tým kolegů, se kterými může cenu konzultovat, dokáže navrhnout reálnou cenu vzhledem k času a místu realizace obchodu. Obraťte se na našeho zkušeného realitního makléře, který Vám dokáže stanovit tu nejlepší prodejní cenu.
2) Odhad ceny pro účely dědického řízení, majetkové vypořádání
Stanovení tržní ceny nemovitosti ke dni smrti zůstavitele po Vás může požadovat notář, který dědictví vyřizuje. Ve většině případů stačí odborné ocenění od realitní kanceláře nebo odhadce cen nemovitostí. Stejný odhad můžete použít i pro majetkové vypořádání např. mezi spoluvlastníky. Odhad pro Vás může být i zdarma, pokud nemovitost přes naši realitní kancelář po skončení dědického řízení prodáte. V opačném případě jsou náklady v řádu tisícikorun podle složitosti odhadu.
3) Odhad banky - když chcete hypotéku
Odhad mohou zpravidla vypracovat spolupracující odhadci bank případně zaměstnanci banky. Odhad ceny nemovitosti ovlivní výši hypotéky i výši úroku. Cenu za odhad Vám banka oznámí dopředu.
4) Znalecký posudek – nejdražší možnost
Posudky se zpracovávají pro soudní řízení, insolvenční řízení, oddlužení, pro účely jednání s finančním úřadem, tedy pro stanovení výše daně. Cena, kterou znalec určí, je stanovena na základě závazných indexů a koeficientů a nemusí tak vždy odrážet aktuální tržní hodnotu. Často dochází k nesouladu mezi posudkem a reálnou aktuální hodnotou na realitním trhu. Tento odhad proto nebývá příliš přesvědčivý při jednání o kupní ceně při prodeji nemovitosti.
Znalecký posudek může zpracovat jen soudní znalec, který musí být jmenován a musí být zapsán v seznamu znalců.